Ministri EÚ o externých aspektoch migrácie i o Východnom partnerstve

23.máj

Ministri EÚ o externých aspektoch migrácie i o Východnom partnerstve

O spôsoboch predchádzania migrácii, pokračovaní regionálnej stratégie boja proti terorizmu a spolupráci s krajinami Východného partnerstva diskutovali v pondelok v Bruseli ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie na Rade pre zahraničné záležitosti. Pre Slovensko sa toto pravidelné každomesačné zasadnutie nieslo už aj v znamení nastávajúceho predsedníctva v Rade Európskej únie.

Vysoké ocenenie pre Slovensko a M. Lajčáka v Čiernej Hore

21.máj

Vysoké ocenenie pre Slovensko a M. Lajčáka v Čiernej Hore

Podgorica (21. mája) – Najvyššie štátne vyznamenanie Čiernej Hory udelil prezident krajiny Filip Vujanović ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavovi Lajčákovi pri príležitosti 10.výročia nezávislosti Čiernej Hory. Pri rovnakej príležitosti bola v hlavnom meste Podgorica slávnostne odhalená nová ulica pomenovaná po Slovensku – Slovenská ulica (Slovačka ulica).

NATO podpísalo prístupový protokol s Čiernou Horou

19.máj

NATO podpísalo prístupový protokol s Čiernou Horou

Brusel (19. mája) – Severoatlantická aliancia sa rozrástla o nového člena. Ministri zahraničných vecí 28 členských krajín vo štvrtok v Bruseli podpísali protokol o pristúpení Čiernej Hory do NATO. Slovensko na ministerskej Rade Aliancie zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Na programe dvojdňového zasadnutia majú ministri okrem Čiernej Hory aj diskusie o ďalších vzťahoch s Ruskom a úlohe Aliancie v boji proti výzvam, ktoré prichádzajú z južného susedstva, ako sú ilegálna migrácia a terorizmus z dielne tzv. Islamského štátu. „Slovensko víta podpis prístupového protokolu s Čiernou Horou,“ konštatoval minister M. Lajčák. „Je to dôležitý moment pre Čiernu Horu, pre Alianciu, ale aj pre región západného Balkánu. Práve tam sme vyslali silný signál, že politika otvorených dverí NATO je stále živá, a keď si krajina splní svoje povinnosti, Aliancia urobí, čo sa od nej očakáva,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

M. Lajčák kondoloval v súvislosti s úmrtím kardinála Giovanni Coppu

18.máj

M. Lajčák kondoloval v súvislosti s úmrtím kardinála Giovanni Coppu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zaslal 18. mája 2016 sústrastný telegram sekretárovi pre vzťahy so štátmi Štátneho sekretariátu Svätej stolice Mons. Paulovi Richardovi Gallagherovi v súvislosti s úmrtím kardinála Giovanni Coppu.

M. Lajčák v Japonsku: Konkrétny pokrok vo vzájomnej spolupráci

18.máj

M. Lajčák v Japonsku: Konkrétny pokrok vo vzájomnej spolupráci

Tokio (18. mája) – Vzťahy Slovenska s Japonskom zaznamenávajú v poslednom období intenzívny pozitívny pokrok vo viacerých oblastiach. Na rokovaniach v Tokiu sa na tom zhodli ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Fumio Kišida. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák sa počas krátkej návštevy Japonska osobitne stretol aj so štátnym ministrom japonského ministerstva zahraničných vecí Jodžim Mutom. S oboma partnermi prediskutoval najmä bilaterálnu spoluprácu a nastávajúce predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie, ktoré dodá slovensko-japonským vzťahom novú dimenziu.

Príprava slovenského predsedníctva v rade EÚ

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Príležitosť pre sponzorov

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

Registrácia do zahraničia

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

telefón+421 2 5978 5978